تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما مطالب جدید روز - روش نگهداری و کاشت گل داوودی
 
 
پی کو باکس
اخبار سایت
آخرین مطالب
 
 
تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما

گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

روش نگهداری و کاشت گل داوودی

مشخصات:

اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum،از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است. قسمت تحتانی ساقه این گیاه تقریبا خشبی بوده و برگهای سبز تیره دارد. گل آذین گیاه داوودی کلاپرک وگلچه های کناری آن زبانه‌ای و گلچه های میانی آن لوله ای می‌باشند. گلهای داوودی در واریته های مختلف دارای رنگهای متفاوت است.


طرز كاشت گل داوودی:
گل داوودی به دو طریق در هوای آزاد و در گلخانه كشت می شود كه هركدام از آنها را بصورت گلدانی و با هوای آزاد می توان پرورش داد.
اگر بخواهیم از گل داودی در پائیز استفاده كنیم ، احتیاج به گلخانه ندارد و كاشت و برداشت آن در زمین و هوای آزاد امكان پذیر بوده و عملیات ازدیاد هم در هوای آزاد صورت می گیرد و اگر بخواهیم در زمستان استفاده كنیم ، كاشت و داشت آن احتیاج به گلخانه دارد.

 بعضی از تهیه كنندگان گلهای داودی در سه ماهة اواخر پائیز و زمستان از پوشش نایلونی استفاده می كنند كه البته این موضوع به عوامل طبیعی و شرایط اقلیمی مكان بستگی دارد.

 

تهیه و ازدیاد گل داوودی :
معمولا به سه طریق نشاء گل داودی را می توان تهیه كرد :
طریقه اول : خود پاجوش را از كنار بوته مادر با ریشه هایی كه تولید كرده جدا و در داخل گلدان یا زمین اصلی می كارند.اغلب مشاهده شده كه انواع بیماریها از طریق خاك به گیاهان جدید منتقل می شود.پس ازدیاد بطریقه پاجوش ریشه دار بصلاح و مصلحت تولید كنندگان نمی باشد.

 

گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

 

طریقه دوم : پاجوش های سالم را انتخاب كرده و سر و ته پاجوش را قطع نموده و به اندازة ده یا پانزده سانتیمتر از قسمت ساقه مانند قلمه استفاده كرده و در داخل خاك گلدان یا خزانه انتظار گلخانه و یا هوای آزاد به نگهداری و پرورش قلمه های كاشته شده مطابق معمول باغبانی مبادرت می ورزند.


طریقه سوم : پس از قطع ساقه های چیده شدة گل آنچه كه در خزانه ها یا گلدانها از بوته گل داودی باقی می ماند،برای استفاده قلمه مناسب است و قلمه ها را باید بالاتر از زمین و بطول بیست سانتیمتر قطع نموده مطابق معمول قلمه طوری سر و ته آنرا آماده نمود كه مقطع آن زیر جوانه واقع شده و طولش در حدود 10 سانتیمتر و برگها نه قطع و نه كوتاه گردد و كاملا سالم و شفاف باشد.قلمه های بدست آمده را می توان در داخل خاك گلدان و یا خزانه ها در هوای آزاد كاشت.
پس از تقریبأ سه چهار هفته قلمه ها ریشه دار می شوند و در این موقع هریك از آنها را باید در گلدان جداگانه و یا باغچه های آماده شده برای پرورش گل نشاء كرد.


پرورش قلمه در خزانه انتظار :
كار ازدیاد گل داوودی ( قلمه كاری ) را می توان در فاصلة زمانی از اواسط بهمن ماه تا اوایل اردیبهشت انجام داد این موضوع به موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی مكان ارتباط دارد. ولی بهترین تاریخ عمل قلمه زنی از اواسط اسفندماه تا اواسط فروردین ماه است.
عمل قلمه كاری اگر زودتر انجام گیرد ، ریشه و ساقه ها بطئی رشد كرده و گل پرورش یافته درشت می شود و با العكس اگر عملیات كشت قلمه دیرتر صورت گیرد ، رشد و نمو گیاهی سریع و بوته ها ضعیف تر و گلها كوچكتر خواهد شد.

 

گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

 

حرارت مورد نیاز :
برای سرعت دادن به رشد و نمو ریشه و ساقه قلمه ها درجه حرارتی در حدود 15 تا 18 درجه سانتیگراد ضرورت دارد.برای كاشت در بهمن ماه حرارت مصنوعی اجتناب ناپذیر است ولی در اواخر اسفند تا فروردین نیازی به گرمای گلخانه ای ندارد .
قلمه های كاشته شده نسبت به تابش آفتاب حساسیت ندارند و اگر چنانچه باغبانی بخواهد با حصیر مانعی برای نور آفتاب تند ایجاد نماید ، این نكته را باید توجه نماید كه برگهای قلمه به هیچ وجه پژمرده نشوند.توصیه می شود كه عمل آبیاری از روی خاك انجام گیرد.


در غیر اینصورت با آبیاری طریقة آب پاشی گندیدگی برگها یا بیماریهای ناخواسته را موجب خواهد شد.در خزانه انتظار چه در هوای آزاد وچه در گلخانه سرد قلمه های كاشته شده را می توان به وسیله پوشش نایلونی بخوبی تا ریشه كردن گیاه حفظ كرد.


با این عمل مقدار زیادی در كارهای معمولی مربوط به عملیات باغبانی را می توان صرفه جویی نمود و عمل پوشش نایلون به ارتفاع نیم متری از سطح خاك با گذاشتن میله های سیمی براحتی امكان پذیر خواهد بود.از اوایل تا اواسط تابستان به سبب توسعه ریشه ها ، بایستی گلدانها و یا مكان قلمه ها در خزانه را تعویض نمود.جابجایی قلمه ها گاهی اوقات چهار یا پنج بار باید صورت گیرد و هر بار فواصل ردیف و بوته ها را باید مطابق بزرگی گیاه در نظر گرفت.

 

گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

 

هرگاه گل داودی در حال رشد و نمو بحالت طبیعی رها شود ، سر شاخه های زیادی از ساقه اصلی منشعب شده و در نتیجه تعداد گلها فراوان و اندازة هر گل كوچك خواهد شد بطوریكه از یك ساقه اصلی كه از ریشه خارج شده در حدود ده پانزده شاخه جدید بوجود آمده و حالت یك دسته گل را نمایان می سازد.
برای داشتن یك گل بزرگ توپی كافی است باغبان ساقه گل داودی را مرتبأ مطابق دستور هَرَس نماید.


البته این موضوع تك گل بودن یا دسته گل بوجود آمدن دلیل به بدی یا خوبی گل داودی نیست،بلكه این مسئله مربوط به سلیقة شخصی می باشد.اغلب مردم به تك گل علاقمندی بیشتری نشان می دهند.
 برای اینكه گل داودی ( تك گل ) زودتر بدست آید كافی است كه فقط یك بار پایانه ( جوانه انتهایی ) قطع شود و در غیر اینصورت برای گل زمستانه دوبار قطع پایانه نتیجه مطلوب را خواهد داد.


تعیین تاریخ برداشت گل داودی :
در میان گلها ، گل داودی از گلهائی است كه تغییرات تاریخ برداشت آن ( یعنی روز ، هفته یا ماه ) توسط باغبان می تواند به آسانی انجام گیرد.چون این گل حساسیت خیلی زیادی در برابر تغییرات طول زمانی روشنائی دارد ولی این موضوع بی ارتباط با مسئله اقتصادی تهیه گل نیست.


همانطوریكه اغلب تولید كنندگان گلهای زینتی در جریان امر هستند ، چون گل داودی در پائیز و تا نیمه زمستان می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، از نظر هزینه های غیر قابل اجتناب پرورش و توزیع این گل از فصل سرما ، توجه بیشتری را باید مبذول داشت.
با در نظر گرفتن اینكه گل داودی در زمان پرورش در داخل گلخانه احتیاج به حدود 16 درجه سانتیگراد حرارت می باشد ، از نظر هزینه تولید گرما مسئله بزرگی را در زمستان برای تولید كننده فراهم می نماید.


همانطوریكه قبلا توضیح داده شد ، بالاخره برای تعیین تاریخ برداشت گل داودی ازاثرات روشنائی ( دركم و زیاد كردن فاصله روشنائی) استفاده كرد حتی می توان روز برداشت ( چیدن گل ) این گل را تعیین نمود برای این كار از تاریك یا روشن نگهداشتن محل رشد و نمو بوته های گل داودی می توان به نتیجه خیلی خوبی رسید.


برای تعیین تغییرات مدت روشنائی مورد لزوم گل داودی می توان از پارچه كاملا سیاه رنگ استفاده نمود. البته در بعضی از نقاط با شرایط آب و هوائی مناسب عده ای از پرورش دهندگان گلهای زینتی از نایلون سیاه استفاده می نمایند.

 

گل داوودی,پرورش گل داوودی, روش کاشت گل داوودی

 

برای كسب موفقیت بیشتر دراستفاده از این پوشش ها باید دقت كردكه كوچكترین روزنه روشنائی وجود نداشته باشد. اگر كرت ها یا خزانه های تولید گل ، در هوای آزاد باشد می توان با درست كردن كمانه های میله آهنی كه بطرفین كرت یا خزانه فرو برده می شود ، نایلون یا پارچه به راحتی روی این میله های آهنی را پوشاند.(این كار شبیه خزانه های تولید نشاء گوجه فرنگی و یا تولید توت فرنگی است كه اغلب باغداران بكار با آنها آشنائی دارند ).

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده فوق همچنین با ایجاد روشنائی مصنوعی بوسیله لامپ مهتابی یا لامپ های معمولی میتوان تغییراتی در تعیین تاریخ برداشت گل داودی بوجود آورد.
برای به عقب بردن تاریخ برداشت گل داودی در تابستان احتیاج به نور مصنوعی نیست ولی از شروع فصل پائیز گل داودی در بعضی از مناطق نیاز به روشنائی دارد.
 كود مورد نیاز گل داودی :
گو اینكه مزرعه گل داودی نیاز مبرم به كود كامل ( ازت + فسفر + پتاس ) دارد ولی توصیه می شود كه از میان آنها كود ازت دار ( اوره ) بیشتر مصرف شود.چون مقدار كود لازم بازهم با ارقام گل داودی ارتباط مستقیم داشته و بعضی از آنها نسبت به كم یا زیاد شدن كود حساسیت نشان میدهند بهتر است باغبانها با متخصصین مربوطه در این مورد مشاوره نمایند.


برای اینكه باغبانها و علاقمندان گل داودی از مقدار و نوع و زمان مصرف كود شیمیائی نگرانی و واهمه نداشته باشند به آنها توصیه می شود كه در صورت امكان از كودهای قابل حل در آب ( وتابل ) استفاده نمایند و این كار معمولا در مواقع ضرورت توأم با سمپاشی بدون نیاز بكار مجدد انجام پذیر خواهد بود .

 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات