تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما مطالب جدید روز - "استقلال و پرسپولیس به امتیاز کسرشده می‌رسند"
 
 
پی کو باکس
اخبار سایت
آخرین مطالب
 
 
تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما

استقلال,پرسپولیس,فوتبال,لیگ برتر فوتبال

"استقلال و پرسپولیس به امتیاز کسرشده می‌رسند"

چندی است كاتالیزور فوتبال كشور یعنی جامعه داوری دچار بحران‌های عدیده شده و هنوز مشكلی حل نشده، اتفاق دیگری به كوه مشكلات این نهاد اضافه می‌شود. روزگاری كه هر روز خبر جدیدی به ناشنیده‌های داوری گره می‌خورد و باب متفاوتی را پیش روی اهالی فوتبال می‌گشاید. برای آگاهی از اخبار و اتفاقات پیرامون داوری سراغ یكی از باسابقه‌ترین كارشناسان داوری رفتیم. هوشنگ نصیرزاده از تغییرات احتمالی آیین‌نامه انضباطی تا گله از عدم ورود رییس فدراسیون در رابطه با كمیته داوران با ما هم‌كلام شد.

با توجه به اتفاقات رخ داده در حیطه داوری لیگ برتر فوتبال، شما وضعیت داوری را چگونه می‌بینید و چرا داوری به این وضعیت دچارشده است؟
به نظر من در كمترین زمان ممكن رییس فدراسیون فوتبال باید در این حوزه ورود كند و تركیب تصمیم‌گیرنده در چیدمان داوری را به هم بزند زیرا اتفاقاتی كه شاهدش هستیم نشان از ضعف مدیریت و چنددستگی در كمیته داوران دارد. ببینید تمام این بحران‌ها از تغییر داور بازی سپاهان و پرسپولیس نشات می‌گیرد.

 

ابتدا قرار بود محسن تركی داور این بازی باشد اما ناگهان نام قهرمانی به عنوان داور این بازی مهم و حساس عنوان شد و در آخر هم دیدیم كه چه اتفاقاتی افتاد. چرا باید جای تركی و قهرمانی عوض شود در حالی كه اگر تركی داور این بازی باقی می‌ماند مشكلی به وجود نمی‌آمد و به نظر من یكی از راه‌های از بین بردن حساسیت‌ها در این كمیته حضور افراد جدید و تغییر تیم قبلی است.

چرا كمیته داوران فدراسیون فوتبال این تغییرات را انجام می‌دهد؟
بروید از خودشان بپرسید. كمیته داوران پر شده از داوران زنجانی و همشهری‌های آقای اصفهانیان و بیشتر به همشهری‌های ایشان بازی داده می‌شود. در قدیم سه نفر در چیدمان داوری مشاركت داشتند ولی حالا فقط یك شخص این كار را انجام می‌دهد. اعضای این كمیته ازهم گسیخته شده‌اند و كارها روی دوش فردی است كه تجربه كاری كلان نداشته است.

با این وضعیت داوری فوتبال در ایران را خطری تهدید نمی‌كند؟
نه، به هیچ عنوان. فوتبال به داوری همیشه احتیاج دارد اما اینكه این امر از زیبایی فوتبال بكاهد حق با شماست.

درباره اخبار ضد و نقیض پیرامون جامعه داوری در رابطه با فساد مادی و پول‌های رد و بدل شده چه نظری دارید؟
این امر تنها مربوط به داوران نیست یك امر كلی است كه حتی در رابطه با مربیان و بازیكنان هم صدق می‌كند. مشكل در جای دیگر است. شما تا تكلیف نهایی در این رابطه صبر كنید.

از وضعیت محسن قهرمانی خبری ندارید؟
خیر چون در مرحله تحقیق قرار دارد و اطلاعات بنده به اندازه خود شماست و اخبار را از طریق رسانه‌ها پیگیری می‌كنم.

این رخداد‌ها در وضعیت نماینده جامعه داوری در جام جهانی خللی وارد نمی‌كند و سوء برداشتی از این وضعیت نمی‌شود؟
خیر. این امور به نحوه انتخاب داور برای مرحله نهایی جام جهانی ربطی ندارد زیرا كار داوری یك فرآیند فردی و تخصصی است و فقط به میزان توانمندی افراد مربوط می‌شود.

قانون كسر امتیاز از تیم‌ها را چگونه می‌بینید؟
این قانون در ایران به عنوان یك قانون بد كه زاییده تفكر افراد غیر متخصص است وارد شده و از سال 1390 در آیین نامه به عنوان یك مجازات در حق تیم‌های خاطی اعمال می‌شود كه باید بگویم این امر اشتباه است و در تعارض با قوانین و استانداردهای بین‌المللی قرار دارد. اگر در هفته آینده كه آیین‌نامه جدید قرار است تصویب بشود این قانون حذف شود ممكن است امتیاز‌های كسر شده به تیم‌ها بازگردانده شود.

با این وجود كسر امتیاز از استقلال و پرسپولیس منتفی می‌شود؟
بله، چون نمی‌توان یك فصل را با دو آیین‌نامه متغایر و متفاوت اداره كرد به همین خاطر در صورت تغییر آیین‌نامه این دو تیم به امتیاز از دست رفته‌شان می‌رسند.

به نظر شما این كسر امتیاز از پرسپولیس در تقابل با كسر امتیاز از استقلال نیست؟
البته در ابتدا هم این امر به ذهن من هم خطور كرد اما این شائبه با آیین‌نامه جدید حل خواهد شد و محلی برای تشكیك آرا به وجود نخواهد آمد.

نظرتان در رابطه با برخورد علی دایی و داور چهارم بازی این تیم و داماش و رای كمیته انضباطی پیرامون این اتفاق چیست؟
هر دو نفر به یك اندازه مقصرند و نباید نقش داور چهارم را در بروز این اتفاق نادیده گرفت. در بازی پرسپولیس با سپاهان كسی به كمك‌داور بازی آقای ایلدرام پیرامون ضعف فنی‌اش در هنگام حادث شدن پنالتی خرده نگرفت و تمام كاسه و كوزه‌ها سر داور شكست. در اینجا هم بی‌اخلاقی و تندخویی آقای اكرمی نادیده گرفته می‌شود و تمامی هجمه‌ها متوجه علی دایی می‌شود.

خبر جدیدی در رابطه با تغییرات آیین‌نامه جدید ندارید؟
در آیین‌نامه جدید ماموریت‌های كمیته انضباطی كم شده است و تخلفات اخلاقی را كمیته اخلاقی كه شكل خواهد گرفت بررسی خواهد كرد و در رابطه با اختلافات بین بازیكنان و باشگاه‌ها و مربیان شورای حل اختلاف تصمیم‌گیری خواهد كرد و نقش كمیته انضباطی به تخلفات بازیكنان و اهالی فوتبال در زمین بازی و حین برگزاری مسابقه محدود خواهد شد.
/ اعتماد

 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic