تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما مطالب جدید روز - چگونه از انحراف جنسی فرزندمان پیشگیری کنیم؟
 
 
پی کو باکس
اخبار سایت
آخرین مطالب
 
 
چگونه از انحراف جنسی فرزندمان پیشگیری کنیم؟
نوشته شده در چهارشنبه 13 آذر 1392
ساعت : 05:16 ب.ظ


چگونه از انحراف جنسی فرزندمان پیشگیری کنیم؟

چگونه از انحراف جنسی فرزندمان پیشگیری کنیم؟
از دیدگاه دینی و روان‌شناسی کودک تا قبل از سن تکلیف نه دچار گناه می‌شود و نه منحرف جنسی نامیده می‌شود.

در مقام والدینی که قصد تربیت و حفظ کودک خود را در برابر انحرافات جنسی آنها دارند، چه اطلاعاتی را کسب کرده‌اید؟ بخصوص این روز‌ها که شاهد محرک‌های گوناگون و فراوانی در محیط زندگی کودکان هستیم؟ این محرک‌ها می‌تواند موجب تسریع رشد جنسی و افزایش تمایلات آنان شود؛ تمایلاتی که احتمال دارد تا مدت‌ها از نظر پدر و مادر مخفی بماند و نبود کنترل و توجه والدین به اعمال و امیال جنسی کودک نیز موجب شود او برای ارضای میل خود به دنبال محرک‌های جدید و متنوع‌تر برود. اگر کودکی در خانواده دارید، مطالعۀ این نوشتار را به شما توصیه می‌کنیم.

محرکهای پیرامونی می‌تواند در قالب اشتیاق به تماشای فیلم‌های عاشقانه ماهواره‌ای، عادات نامناسب، پنهانی گوش کردن به گفتگوهای جنسی و کنجکاوی در دیدن روابط والدین، یادگیری شوخی‌های غیراخلاقی و تکه کلام‌های نامناسب از بزرگتر‌ها و اصرار در هم اتاق شدن با پدر و مادر ظاهر شود و گاهی نیز می‌تواند کودک را ناسازگار، پرخاشگر، عصیانگر یا نا‌آرام کند. این رفتارهای خارج از کنترل معمولا از کودکستان تا دبستان شایع‌تر بوده و امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی والدین است.
در این میان خانواده‌هایی هم هستند که چون تربیت کودکشان تحت کنترل و بر اساس ضوابط و موازین اخلاقی تربیت شده است، نگران آنند که وقتی فرزندشان را به مهد یا مدرسه می‌فرستند با چه کودکانی همصحبت می‌شود و حرف‌هایشان در چه قالبی است و این گفتگو‌ها تا چه حد می‌تواند بر اعمال و خلقیات کودک تاثیر سوء گذارد.

حال پرسش اینجاست کودکانی که قسمت اعظم گفتگو‌هایشان در مورد مسایل جنسی شرح فیلم‌های عاشقانه و شوخی‌ها و اعمال تحریک آمیزغیراخلاقی است، آیا دچار نوعی ناهنجاری یا انحراف جنسی‌اند یا شیوه تربیت غلطی داشته‌اند یا این کنجکاوی‌ها در رده سنی آنان امری عادی محسوب می‌شود؟

کودکان را دریابید
حجت الاسلام نصیر عابدینی روان‌شناس بالینی در این باره می‌گوید: از دیدگاه دینی و روان‌شناسی کودک تا قبل از سن تکلیف نه دچار گناه می‌شود و نه منحرف جنسی نامیده می‌شود. چرا که هنوز نظام اخلاقی کودک شکل نگرفته و ناهنجاری اخلاقی و دینی در او معنایی ندارد، ولی می‌توان گفت کودک دچار نوعی ناهنجاری رفتاری شده و نیاز به مشاوره یا حتی روان درمانی دارد. او با اشاره به اینکه شیوه تربیتی غلط والدین یکی از ملاک‌های ایجاد این نوع مشکلات در کودک است، می‌گوید، محیط غیر تربیتی اجتماع نیز می‌تواند از عوامل اصلی تشدید این نوع تحریکات باشد.
عابدینی با اشاره به اینکه کنجکاوی‌های جنسی پسر و دختر از سنین ۲ یا ۳ سالگی شروع می‌شود و صد در صد طبیعی است می‌افزاید، کودکان از سنین ۳ تا ۷ سالگی کنجکاوند تا تمام قسمت‌های بدن خود را لمس و شناسایی کنند و یکی از این قسمت‌ها نواحی تناسلی است و به دلیل انکه متوجه تفاوت‌هایی در آناتومی دو جنس می‌شوند به دنبال جواب بوده و مشتاق مشاهده قسمت‌های مختلف بدن خود، والدین، همسالان یا احتمالا بازیگران و ورزشکاران فیلم‌های غیر اخلاقی هستند. از طرفی به سبب آنکه در کودکان از این سنین به بعد به مرور هورمون‌های جنسی ترشح می‌شود، تمایلات آنان بیشتر شده و اگر تحت کنترل و توجه والدین نباشند یا در محیط نامناسب پرورش یابند عادات نامناسب جنسی و خلقیات ناشایست در کودک بروز خواهد کرد.

به گفته این روان‌شناس دختر‌ها از ۵ سالگی تا اواخر دوران دبستان (۱۲ تا ۱۳ سالگی) تمایلات غریزی مادری و عاطفی در آن‌ها شکل می‌گیرد و به دلیل آنکه زود‌تر از پسر‌ها بالغ می‌شوند اظهار عشق و علاقه و دلبستگی آن‌ها به جنس مخالف با تشدید محرک‌های محیطی به اوج خود می‌رسد و حتی احتمال گرایش و وابستگی‌های شدید عاطفی به جنس موافق و بحث و گفتگوهای عاطفی در این باب در آن‌ها زیاد می‌شود. در پسر‌ها نیز از ۳ تا ۷ سالگی بخصوص در سنین ۵ تا ۶ سالگی به بعد به دلیل بروز تغییرات فیزیکی در بدنشان به طور ناخواسته لذت‌های جنسی را تجربه کرده و این امر نیز در اثر تحریکات محیطی شدت می‌گیرد.

به گفته عابدینی، روابط آزادانه در ارتباطات خانوادگی، بازی‌ها و تصاویر انیمیشنی غیر اخلاقی، برنامه‌های محرک ماهواره‌ای، بلوتوث‌های ناشایست دریافتی و مشاهده روابط بی‌قید و شرط دختر و پسر از مهم‌ترین محرک‌های محیطی محسوب می‌شود. عابدینی با تاکید به اینکه اضطراب در کودکان دبستانی نیز می‌تواند یکی از عوامل توجه آن‌ها به مسایل، عادات یا گفتگوهای جنسی باشد می‌گوید، کودک پرتنش همیشه در پی راهی است که بتواند اضطراب خود را با آن تخلیه یا پایین آورد. به گفته این روان‌شناس اضطراب در اثر خلاء عاطفی، تنش‌های روحی و روابط نابسامان والدین یا عدم حضور پدر و مادر به دلیل مشغله‌های کاری در کودک ایجاد می‌شود و می‌تواند پیش زمینه ناهنجاری جنسی یا حتی بلوغ زودرس شده و در دختر‌ها به سبب تمایلات عاطفی در مقایسه با پسر‌ها قوت و شدت بیشتری دارد.

جاذبه پدر و مادر کودک را می‌رباید
با توجه به اینکه جاذبه و کشش شنیدن و فهمیدن مسایل جنسی آن هم برای کودک کنجکاو، خود عاملی برای ترغیب او به سمت و سوی گویندگان این نوع مسایل و الگوگیری از آنان است، رابطه غنی عاطفی پدر و مادر با کودک می‌تواند سبب دلبستگی و گرایش فرزند به والدین شود. این را عابدینی می‌گوید و اضافه می‌کند، اگر چه روابط خارج از خانه فرا‌تر از کنترل والدین است، اما هر چه پدر و مادر با نرمش و ملایمت نیازهای عاطفی و روانی کودک را تامین کنند و خلقیات آنان جذاب‌تر و پرکشش‌تر از همسالان کودک باشد، فرزند به جای تقلید از همسالان یا همکلاسی‌ها، پدر و مادر را الگوی خود قرار داده و موفق‌تر و فرمانبردار‌تر خواهد بود.
وی خاطر نشان می‌کند والدین باید با فرزندان همچون دوستانی صمیمی رفتار کرده و آن‌ها را در تفریحات سالم همراهی کنند، با آن‌ها ورزش و بازی کنند، به کوه، سینما و پارک روند، به کودک اجازه مصاحبه تلفنی با دوستان دهند و آن‌ها را در دیدار با دوستان یا شرکت در جشن تولدهای غیرآسیب زای همسالان همراهی کنند و به کودک فرصت دهند تا مسایل و موضوعات مدرسه یا مهد را برایشان تعریف کند. عابدینی با اشاره به اینکه کودک در دوره مهد و دبستان قابلیت درک و فهم نصیحت را دارد، می‌گوید بهتر است در یک جمله تا ۱۰ کلمه (در حد حوصله کودک) توصیه یا خواسته خود را به کودک انتقال دهید.

او اظهار می‌کند قصه درمانی و بازی درمانی از جمله روش‌هایی است که می‌توان کودک را در حد فهم و درکش تا حدودی از انجام یا تقلید رفتارهای نادرست و به کار بردن تکه کلام‌های غیر اخلاقی برحذر داشت گاهی نیز می‌توان به کودک سئوال و جواب آموخت که در مواجهه با رفتار یا گفته‌های غیر اخلاقی و نامناسب همسالان، آمادگی مقابله و نه گفتن داشته باشد و به نوعی حاضر جواب شود و بداند که در مقابل چه گفته‌ای چه پاسخی دهد. به گفته عابدینی رفتار بد، خشونت آمیز و بی‌اعتنایی به موازین اخلاقی خیلی زود در سیمای روحی کودک ظاهر می‌شود و تصورات و تمایلات متعددی را در او تقویت می‌کند.

وقتی کودک به مسایل جنسی پی می‌برد
اما اگر کودک متوجه برخی روابط، اعمال و گفته‌های جنسی شد و یا از تکه کلام‌های نادرست و غیر اخلاقی یا شوخی‌های جنسی استفاده کرد واکنش پدر و مادر چگونه باید باشد؟

عابدینی با اشاره به آنکه نباید به بیداری جنسی کودک بی‌اعتنایی کرد و از طرفی نباید در برابر آن عکس العمل شدید نشان داد و با تهدید دایما او را سرزنش کرد، می‌گوید والدین باید سطح دانسته‌های کودک را با چند سوال و جواب ساده مورد سنجش قرار داده و بر اساس میزان اطلاعات او و نه بیشتر افکار او را مدیریت کرده و پاسخ روشنی به او دهند و از دروغ و کتمان موضوع و محدود کردن بی‌قید و شرط کودک در دانستن پاره‌ای مسایل جنسی غیرآسیب زا اجتناب کنند، چرا که محدودیت بیش از حد، سبب کنجکاوی و تحریک بیشتر کودک برای دانستن و پرسیدن این موضوعات از طریق همسالان ناآگاه می‌شود که نتیجه آن اضطراب، درگیری و اشتغال ذهنی، افکار نابسامان، افت تحصیلی، عادات نامناسب و بلوغ زودرس است.

این روان‌شناس در خصوص کودکی که از تکه کلام‌های زشت یا شوخی‌های جنسی استفاده می‌کند می‌گوید بهترین راهکار آن است که یکی دوبار اول به حرف‌های غیراخلاقی او بی‌اعتنایی کرد و در صورت ادامه دار شدن از شیوه محروم سازی استفاده شود یعنی او را برای مدت معینی از بازی، دوستان یا غذای مورد علاقه‌اش محروم کنید.

عابدینی تاکید می‌کند بی‌مبالاتی والدین در روابط زناشویی در برابر دید کودک نقطه آغاز تخیلات و صحنه‌های خیال‌پردازی شده غیرواقع گرایانه‌ای از جانب کودک است که با عالم واقع در تضاد بوده و می‌تواند روی روان کودک تاثیر سوء گذاشته و ذهن کودک را مدام درگیر ت تخیلات جنسی کند و به حال و آینده او لطمه وارد سازد. بنابراین خانواده‌ها باید خیلی مراقبت کنند که رفتار نادرستی از خود نشان ندهند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

 تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما
می توانید کامنت خود را بنویسید
Roseanne جمعه 9 آذر 1397 02:09 ق.ظ
Whats up very cool blog!! Guy .. Excellent ..
Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds
also? I am happy to seek out so many helpful info right here in the post, we
need work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
Shawn پنجشنبه 8 آذر 1397 12:06 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on مطالب جدید روز - چگونه از
انحراف جنسی فرزندمان پیشگیری کنیم؟.
Regards
air quality testing دوشنبه 7 آبان 1397 04:52 ق.ظ
I like the valuable info you supply in your
articles. I'll bookmark your weblog and take a look at once more
right here frequently. I am moderately sure I'll be told lots of new stuff
proper here! Good luck for the following!
local chiropractor جمعه 4 آبان 1397 08:55 ب.ظ
Thanks for any other informative website. Where else could I am getting that kind of info written in such an ideal means?

I have a undertaking that I am just now running on, and I've
been on the look out for such info.
Randall پنجشنبه 3 آبان 1397 08:21 ق.ظ
I quite like looking through an article that can make men and women think.

Also, thanks for allowing me to comment!
Jared چهارشنبه 2 آبان 1397 10:28 ق.ظ
I needed to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every
little bit of it. I have you saved as a favorite to look at new stuff you
post…
local chiropractor شنبه 28 مهر 1397 10:29 ب.ظ
Wonderful article! That is the kind of info that are meant to be shared across the net.

Disgrace on the search engines for not positioning this post
upper! Come on over and talk over with my
site . Thank you =)
www.homeservicesnearme.com سه شنبه 24 مهر 1397 02:42 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot.
I'm hoping to present one thing back and help others such as you
aided me.
www.pattaya-hotel-link.com شنبه 21 مهر 1397 08:33 ب.ظ
You could definitely see your skills within the article you write.

The arena hopes for more passionate writers like you who aren't afraid
to mention how they believe. At all times follow your heart.
Rockville chiropractor شنبه 21 مهر 1397 06:59 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astounding. The clarity for your publish is just cool and that i can think you are
an expert in this subject. Well together with
your permission allow me to grasp your feed to stay updated with imminent post.
Thank you one million and please keep up the gratifying work.
driveway paving پنجشنبه 19 مهر 1397 10:43 ب.ظ
Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that
go over the same topics? Thanks!
Genesis شنبه 14 مهر 1397 04:57 ب.ظ
Great post. I'm going through some of these issues as well..
Leland شنبه 7 مهر 1397 01:53 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it
or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a
little bit, but instead of that, this is excellent blog.
A great read. I will definitely be back.
plumbing repair جمعه 6 مهر 1397 01:11 ب.ظ
I was recommended this website by my cousin. I'm
not sure whether this post is written by him as no one else
know such detailed about my difficulty. You
are incredible! Thanks!
plumbing repair پنجشنبه 5 مهر 1397 03:57 ب.ظ
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on several websites
for about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any kind of help would be greatly appreciated!
Valerie سه شنبه 3 مهر 1397 07:47 ق.ظ
Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I'm planning to start my own site soon but I'm
a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There
are so many options out there that I'm completely overwhelmed ..

Any suggestions? Cheers!
Joma Jewellery Sale پنجشنبه 29 شهریور 1397 06:09 ق.ظ
It is accessible in a spread of types, colours and designs and positively satisfies all of your tastes and preferences.
Blundering Ben چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:33 ب.ظ
Yes Krista Medland, whenever we ever do that
we will be the largest flaming hypocrites in our history.
rapid tone walmart چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:35 ق.ظ
Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or if
it's the blog. Any feed-back would be greatly
appreciated.
new سه شنبه 27 شهریور 1397 08:45 ب.ظ
Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer,
may test this? IE nonetheless is the market leader and a good component of other people will leave out your great writing because of this
problem.
Assets سه شنبه 27 شهریور 1397 07:13 ب.ظ
nɑturally like your web-site but you have to
test the spelling on several of your рosts.
Many of them are rife with speⅼling problems and I
to find it very bothersome to tell the reality on the other hand I will definitely come
back aɡain.
joma jewellery quarter دوشنبه 20 فروردین 1397 03:44 ب.ظ
The e-book is a visible delight with pictures
of some of the most spectacular items of jewelry from
over the past 200 years.
rags to riches joma jewellery دوشنبه 20 فروردین 1397 01:08 ب.ظ
Pinned, too. Throughout the course of history cameos
have been used to depict rulers and well-known leaders.

I did not know these kind of jewelry exists!
Bungling Ben یکشنبه 19 فروردین 1397 03:40 ق.ظ
Would you allow your kids run wild on the net?
garciniacambogiapremium.net شنبه 18 فروردین 1397 06:43 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
http://uk.linkedin.com/in/benjamin-appleby-21bb75a0 شنبه 18 فروردین 1397 10:59 ق.ظ
Are you currently sick and tired of nobody answering your documents?
garciniacambogiapremium.net جمعه 17 فروردین 1397 03:37 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
Bungling Ben جمعه 17 فروردین 1397 01:13 ق.ظ
Yeah, its since you are wearing sandles or footwear without any socks.
garciniacambogiapremium.net پنجشنبه 16 فروردین 1397 07:27 ب.ظ
Have been taking little over a month.
joma jewellery twitter پنجشنبه 16 فروردین 1397 01:45 ب.ظ
Completing the dream staff was make up artist
Sharon Stephen who's gentle contact gave Clare the most superbly refined dewy glow.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو