تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما مطالب جدید روز - حمله یک سرطان شایع به افراد زیر 50 سال
 
 
پی کو باکس
اخبار سایت
آخرین مطالب
 
 
حمله یک سرطان شایع به افراد زیر 50 سال
نوشته شده در چهارشنبه 13 آذر 1392
ساعت : 04:24 ب.ظ


حمله یک سرطان شایع به افراد زیر 50 سال

حمله یک سرطان شایع به افراد زیر 50 سال
بیشترین دقت ماموگرافی از سن 40 سالگی به بعد است.

یک لنفوتراپیست با اشاره به اینکه 50 درصد جمعیت زنان ایرانی مبتلا به سرطان پستان زیر 50 سال هستند، گفت: در سنین پایین به علت تراکم بافت زیاد پستان حساسیت ماموگرافی کاهش پیدا می‌کند.

دکتر شهپر حقیقت، با اشاره به اینکه برای غربالگری ماموگرافی در سطح ملی باید امکانات و منابع کشور در نظر گرفته شود، اظهار کرد: این منابع و امکانات شامل استاندارد بودن دستگاه های ماموگرافی، در نظر گرفتن رنج سنی زنان ایرانی و همچنین کافی بودن نیروی متخصص رادیولوژی است که بتواند جوابگوی جمعیت باشد.

وی با بیان این مطلب که در دیگر کشورها تنها روش غربالگری شناخته شده سرطان پستان که باعث کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری می شود، ماموگرافی است، افزود: بیشترین دقت ماموگرافی از سن 40 سالگی به بعد است و این کاهش مرگ و میر در جمعیت بالای 50 سال مشاهده شده چرا که تراکم بافت پستان در حدی است که امکان پاسخ به ضایعات بیشتر است.

حقیقت با اشاره به اینکه 50 درصد جمعیت زنان ایرانی مبتلا به سرطان پستان زیر 50 سال هستند، گفت: در سنین پایین به علت تراکم بافت زیاد پستان حساسیت ماموگرافی کاهش پیدا می کند و اگر بخواهیم غربالگری ماموگرافی در سطح ملی را در کشور اجرایی کنیم قطعا باید همه گروه های سنی را در نظر بگیریم و یک نسخه واحد برای تمام زنان ایرانی اجرا نکنیم.

این لنفوتراپیست در ادامه به مقاله خود در خصوص هزینه اثربخشی غربالگری سرطان پستان با ماموگرافی در زنان ایرانی اشاره کرد و افزود: در یک ارزیابی اقتصادی در برنامه غربالگری با ماموگرافی بین زنان 40 تا 70 ساله ایرانی، دو مدل درخت تصمیم گیری و مدل مارکوف ترسیم شد که پیامد مدل تعداد سال های تعدیل شده با کیفیت حفظ شده (QALY) و هزینه های مربوط بود.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی ادامه داد: احتمالات گذر بین وضعیت سلامتی به صورت سالانه برآورد شد و پیش فرض های احتمالاتی مورد نیاز مطالعه از مطالعات منتشره، گزارشات ملی و بین المللی و نشست های تخصصی افراد مجرب تعیین شد. وی به نتایج این مطالعه اشاره کرد و افزود: دور اول برنامه غربالگری با ماموگرافی به احتمال 53 درصد یک مداخله هزینه اثربخش است، اما نسبت فزاینده هزینه به ازای هر QALY در دور دوم و سوم غربالگری بسیار بالاتر از آستانه پرداخت مفروض سیستم بهداشتی ایران است.

حقیقت با بیان این مطلب که روش های دیگر غربالگری به منظور معرفی برنامه ای با هزینه اثربخشی مناسب تر پیشنهاد می شود، اظهار داشت: غربالگری هنوز در سطح ملی اجرایی نشده است و افرادی که فاکتورهای خطر مانند سابقه سرطان در خانواده دارند و بستگی به نوع بافت پستان از سن 35 سالگی توصیه برای انجام ماموگرافی می شود.

 تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما
می توانید کامنت خود را بنویسید
تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما تبلیغ در سایت مرجع رویایی شما
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات